Jdi na obsah Jdi na menu
 


pocitacRozhodl jsem se tedy, že si složím nové PC (resp. nové jako že druhé) a to z prakticky běžných věcí - "Co dům dá". Jestli někdo čeká megahardcore silostroj, tak má smůlu. Nicméně, VŠE je možné ještě koupit nové (kromě grafiky a disku ve verzi 40GB). Připravil jsem si pro Vás detailní fotonávod této mé stavby. Doufám, že bude užitečný se že se Vám bude líbit.

 

 

 

Části počítače:

Základní deska:

motherboardZákladní deska (MB) : FOXCONN,s775, SiS662+966L, 2xDDR2, VGA+PCIe, SATA, LAN. Taková slušná klasika, která nabízí podporu DDR2 až do 667Mhz , PCI-E 16x , Intely do "Intel Core 2 Duo E4500 BOX" apod.

 

 

 

Procesor:

CPUIntel Celeron D 420 (1600Mhz) - Tato část počítače byla jedna ze dvou koupená zcela nová a to za 740 CZK. Důvody byly dva. 1) Koupit starší CPU se moc nevyplatí a většinou jsou to modely typu " Intel Celeron D 347 BOX ", které mají sice na oko hezkých 3060Mhz oproti 1600mhz, ale zrovna v tomto případě je to co se týče výkonu naopak. 2) Půjde Celeron D420 hezky do taktu z 1600Mhz na 3000Mhz. V tomto případě pak dokonce v některých systémových věcech sahá na paty Intel Core 2 Duo E6850 BOX (momentálně stojí necelé 4000CZK). Nicméně, asi není problém to hodit z 1600Mhz i na 3600Mhz, tedy více jak dvojnásobek. Větrák je BOX (později půjde na výměnu...)

 

Grafická karta:

grafikaStřelka v podobě X300. Na filmy bohatě stačí a dá se na ní rozchodit plynule i Counter Strike : Source. Více nepotřebuji Cool

 

 

 

Paměti:

pametiA-data 1024 DDR2 667Mhz (380CZK) - Druhá věc, co je pro tuto stavbu použita nová.

 

 

 

Zdroj:

zdroj500W Redmax - Nic jiného jsem doma nenašel. Stačil by i 300W zdroj.

 

 

 

Pevný disk:

hddSeagate ATA 40Gb. Disk je před smrtí, ale stačí na to, abych na něj hodil Windows XPSP3

 

 

 

Optická mechanika:

mechanikaStarej dobrej "Pionýr" - ve verzi slim, který mi bude kazit vzhled case, jelikož u takových to mechanik nejde použít černá záslepka.

 

 

 

Počítačová skříň:

skrinJde o starý Case od Keina, který je bohužel jak si rozhozen co se týče stability, takže třeba zdroj nejde přišroubovat na všechny šroubky, grafika musí být o 0,3cm fyzicky posunuta společně s deskou apod. Nicméně jsem jej osadil 1x 80mm a 1x 120mm větráky (dozadu + dopředu) a na ukázku bude bohatě stačit.

 

 

Teplovodivá pasta:

pastaTeoreticky stačí i ta za 30CZK , ovšem doporučuji na silnější procesory ty s příměsí 99% stříbra. Něco přes 100CZK , použití je pak asi 5-10 (podle toho, jak se k tomu chováte).

 

 

 

Igelitový sáček:

sacekJe zdarma, takže běžte do shopu a ztopte jich třeba i deset ... bude se hodit na nanesení teplovodivé pasty.

 

 

 

Ostatní:

Záslepku pro konektory, kabely na disky a mechaniky, šroubky, křížový a plochý šroubovák a toaletní papír na případné setření teplovodivé pasty.

zaslepka kabely sroubky

sroubovaky toaletak

Doporučuji mít po ruce ( berte s rezervou ) Smile :

- Energetický nápoj: BIG SHOCK ENERGY ! (sponzor, tak mi to promiňte ...)
- Deodorant: když vám to nepůjde a budete se potit (zkušenější to dělají v trenkách) :)
- Kladivo: kdyby se nepovedlo ...
- Stahovačky na kablíky: od case do desky ... dělá to pěkný binec a tohle je na praktické použití nejlepší volba ;)
- Náplast na případné poranění: Já doma zrovna neměl a 1x ze 100 se bohužel hodí, ikdyž si člověk nedokáže představit proč.

shock deodorant kladivo

stahovacky

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pokud vám někdo řekne, že na dobrou práci je vhodný dobrý stůl, pošlete jej někam ... I lidé z Autocontu raději pracovali na zemi s 10 počítači najednou než na stole s dvěma ;-) Já si vybral mé oblíbené místo, postel (2x2m).

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Začínáme stavět…


Důležité upozornění: Autor návodu ani autor webu nenese žádnou zodpovědnost za případné problémy. Pokud nerozumíte počítačům, nedoporučuji stavbu provádět bez dozoru zkušeného. Při manipulaci s komponenty používejte antistatický náramek!

  

Nanesení teplovodivé pasty na procesor:

První věc, kterou zmrví na první pokus 10 lidí z deseti je nanesení teplovodivé pasty na procesor (dále CPU). Nejde o nic více, než jen pokrytí horní plochy procesoru teplovodivou pastou z důvodu přenosu tepla právě mezi CPU a větrákem. Pasty naneste tolik, kolik je přibližně na obrázku níže. Důležité však je, aby byla zakryta celá plocha CPU a to rovnoměrně a vrstvou takovou, aby "nešlo poznat", co je to za CPU a zároveň, aby to nepřeteklo. Na ruku si nasaďte sáček od rohlíků (předem vytřepte, jinak budete mít z PC pekárnu) a ukazováček strčte do jednoho z rohů. Upravte tak, aby jste měli na celém "polštářku" prstu rovnou plochu sáčku a roztírejte. A heleďme, 10 vteřinek a pasta je prakticky dokonale rozetřena. (můžete to zkusit kreditkou, jak se na mnoha webech dočtu ... ale zaprasit kartu + sledovat jak to je nesouměrný by mě skutečně nebavilo. Po nanesení doporučuji otřít případné místa, kde jste se přesáhli a hodili pastu tam, kde nepatří. Hlavně pokud máte právě pastu se stříbrem bych moc nedoporučoval, aby se dostala i jinam ;-)

naneseni pasty pasta na procesoru rozetreni pasty

pasta na procesoru

 

Vložení CPU do patice :

Nejde vůbec o nic složitého. Z patice odstraníte plastovou krytku, na které se můžete dočíst, jak je to "nebezpečné" ; vyháknete a zvednete páčku + zvednete záklopku na procesor. Procesory Intel jdou už jen při pozornějším pohledu zapojit jen jedním způsobem a to podle 2 drážek na 2 stranách. CPU tedy přiložíme tam kde patří, záklopku dáme dolů a páčkou přitáhneme k desce a zahákneme. Procesor je tam kde má být ;-)


patice patice patice

patice patice

 

Usazení a zapojení chladiče na CPU :

Způsobů, jak je možno usadit je podle typů několik. My si zde ukážeme ten, který je v případě Intelu nejběžnější a taky nejjednodušší. Na chladiči jsou 4 nožičky, které se při pohledu na základní desku jednoduše zarazí (trošku větší silou) do desky. Uslyšíte cvaknutí a pořadí doporučuji křížově, jako např. u kol u auta. Po zaražení všech nožiček zkusíme pohnout chladičem. Pokud nic nechrastí a necítíme vůli, vše je v pořádku a stačí tento větrák jen zapojit do desky. Možnost zapojení je jen jedna, ale koncovky na kablíku mohou být dvě různé, ovšem samozřejmě plní stejnou funkci. V tomto případě je koncovka na 4 "nožičky" a zapojíme ji do místa s popiskem CPU_FAN (max 5cm od chladiče, ať to nehledáte někde dole ...)


chladic patice usazeni chladice

 

Zapojení operační paměti (dále jen RAM):

Opět žádná věda, ale když si dobře vzpomínám, v roce 1999 (střelka typu Duron 700Mhz) jsem špatným okouknutím situace zlomil jednu z páček na desce :o) Nicméně, RAMka jde fyzicky dobře zapojit jen jedním způsobem. Postačí pohnout s jistícími páčkami směrem dolů a to na obou stranách. Základní deska nám napoví, jakým směrem RAM zapojit. Na fotkách je ukázán rozdíl. Pokud se to budete snažit za každou cenu udělat opačně, zlomíte to (plast...). Nakonec stačí zacvaknout přiměřenou silou a doporučuji v poměru 60:40 na jednu stranu tak, aby se páčky zacvakly téměř současně, ale přitom postupně. Na posledním obrázku jde pak vidět, jak se jistící páčky samy zvedly a zarazili do prostoru na RAMce.

slot ram RAM ve slotu

RAM RAM ve slotu

 

Příprava počítačové skříně a vložení desky (Case):

Novější case jsou zpravidla vyřešeny tak, že není potřeba podkládat desku nastavovacími šrouby, ovšem pokud desku přiložíte a zjistíte, že někde chybí asi 0,3 cm na výšku, tak šroubujte jako na obrázku. Dále vezměte do ruky záslepku na hlavní "vývody" ze základní desky v podobě zvuku, USB , klávesnice, ... Předem vyloupněte všechny záslepky které je potřeba, jinak tam desku můžete zkoušet strčit třeba do zítřka. Tady bych vás právě rád upozornil na to, co se může stát za ne-veselou příhodu. Jelikož jsou tyto záslepky z velice tenkého hliníku a je třeba je většinou urvat (jde to poměrně lehce), je to něco jako list trávy - stačí škrtnout a jizvička je na světě ;-) Takže doporučuji maximální opatrnost! Záslepka se dává ZEVNITŘ case a to tak, že se přitlačí/zarazí co jen to půjde tak, aby byla rovnoměrně a nic nebránilo zevnitř v průchodu konektorů (zbytky záslepek, apod.). Na přišroubování desky použijeme pokud možno delší šroubky (minimálně 4 a to do každého rohu, doporučuji ale všechny). Na šroubky je možno nasadit z ochrany proti přeskočení proudu (v našem případě červené) kroužky. V praxi jsem je však použil jen 2x a když na to koukám v současných sestavách, už se od toho opustilo ;-)


sroubky zaslepka zaslepka

zaslepka zaslepka sroubek

umisteni desky zadni panel

 

Vložení PC zdroje:

Nic složitého. Stačí se jen předem podívat, jak má zdroj rozmístěny šroubky, jelikož jde do case vložit zpravidla jen jedním způsobem. Snad jen jediné co bych ještě zmínil, necpěte ho do bedny z venku Laughing Zní to jako vtip, ale i to jsem měl možnost vidět ...

zdroj zdroj zdroj

 

Zapojení grafiky:

Při pohledu na desku je jasné, že místo na zapojení grafiky je zde jen jedno. U novějších základních desek najdeme většinou 2 a více, základ je ale mít grafiku úplně nahoře ;-) Grafika se zasouvá podobným způsobem, jako RAM ... pojistka je ale jen na jedné straně a nemusí se oddělávat. Vložení grafiky je podobné jako u RAM; při vytažení ji stačí odjistit (způsobů je opět více, ale je to většinou zatažením za ni a současně vytáhnout grafiku). Pro zajímavost, na obrázku jde hezky vidět poměr grafiky a desky. Nenechte se ale splést z omylu, deska je menší než si dokážete představit a ta grafika je bobek asi jako stařičká GeForce 2 MX :) Pokud má grafika externí napájení, nezapomeňte jej zapojit.
 

grafika grafika

 

Zapojení disku a optické mechaniky:

Mechanika se do case vkládá zvenčí, odstraníte tedy záslepky (stačí zevnitř pošťouchnout, případně jsou na krajích takové nožičky) a mechaniku zasunete. U nových Case se dodávají docela hezky vychytané záslepky, kterými je možno např. i skrýt rozdílnou barvu mezi mechanikou a PC skříní. V našem případě je to ale nemožné, jelikož mechanika je slim a tudíž z ní vyjíždí jen CD - a to by asi s tou záslepkou nehnulo Smile

mechanika mechanika mechanika

mechanika

S diskem to nebude o moc rozdílné, jen se většinou vkládají zevnitř case. Obojí dobře přišroubujte (skutečně, 4 šroubky na každé straně vám může i zamezit tomu, že PC rezonuje apod.).

HDD HDD

Zapojení kabelů není taktéž nic složitého. Ke své základní desce dostanete (vždy) sadu různých kabelů, kde minimálně jeden z nich bude na zapojení ATA disků (většinou to šedé monstrum). Každý kabel má celkem 3 koncovky, kde zpravidla jedna z nich má jinou barvu, společně s koncovkou desky. Tu tam taky vložte (není podmínkou) a dbejte na to, aby byl kabel otočen dobře. Stejně jako u RAM vás to nepustí dál, ale zbytečné se snažit, když se stačí předem podívat ;-) Stejné je to s napájením, kde platí pravidlo, že červená je vedle červené - tedy proužek na IDE kablu a červený kablík od zdroje. Opět ale není možno zapojit opačně ;-)

kabel kabel kabel

kabely kabely kabely

kabely

 

Zapojení zdroje a kablíků do desky:

Tady bych dal větší pozor na to, abyste nic nevynechali a nenechali náhodě. Důležité je zapojit 2 věci, kde první je široký kabel od zdroje do místa jemu určené. Je možné (jako v našem případě) , že bude zdířka už na první pohled širší než konektor. To ale nevadí a splést se v tom, jak jej zasunout, se vám nepovede, Možnost je vždy jen jedna a to poznáte zatlačením :). Druhý konektor (kostička) jde taktéž zapojit jen jednou stranou, jen dbejte v obou případech na to, ať je vše zasunuto na doraz.

napajeci kabel do desky napajeci kabel zasunut do desky napajeci kabel

napajeci kabel

Připojení těch malých (pro většinu lidí postrašných) kablíků od case není taktéž nic složitého, jelikož z 99,9% k desce dostanete také manuál a v něm je vše dobře popsáno. U některých desek je to popsáno přímo vedle těch nožiček, ale na to nespoléhejte a knížku s manuálem raději ihned nevyhazujte Wink V mém případě byla knížka spíše jako plakát (rozměr můžete na fotce porovnat s mobilem). Nicméně, krásněji popsané všechny náležitosti jsem v životě neviděl! Jen technická: Nápisy na kablíkách patří nahoru a +/- je většinou zleva doprava - ale i to by mělo být v příručce mladých svišťů pro nezletilé Wink Kablík od USB má taktéř jedno, maximálně 2 místa v desce, které by měly být identická. Zapojit je při detailním pohledu není problém, jelikož jedna dirka je zaslepena a na konektoru jedna nožička chybí ... šup a je vše tam kde má.

kabliky manual k desce detail manualu

deska zapojeni kabliku konektor kabliku

zapojene kabliky

Teď nastává ta chvíle, kdy si dejte alespoň 5 minut pauzu, vychutnejte SHOCK!a a popřemýšlejte, jestli jste skutečně všechno dobře zapojili a zda jste na něco nezapomněli ....

Vše důležité je tedy zapojeno. Stačí jen počítač připojit s okolním světem Wink

kompletni pocitac

 

Závěrečné info:

- Při skládání PC jsem ztratil něco kolem 0,0004 l krve
- Vypil jsem 2x shock energy drink a vymočil asi 6x tolik (wtf...)
- 2x neotevřel dveře když někdo zvonil
- 3x řekl slovo Ku*va
- Nafotil jsem přesně 150 fotek, z čehož bylo 17 k ničemu a zbytek byl vykleštěn(všeho moc škodí) Wink

Hodně štěstí při stavbě!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

injured workers pharmacy dgsolbvfdWooguebotgyvas

(UnpalVed, 29. 5. 2021 1:31)

when to take cialis best time to take https://krocialis.com/ - potenzmittel cialis levitra cialis viagra comparison

gsaxzvofbldlargoBtjstugsk

(AlubsAni, 28. 5. 2021 0:23)

medic pharmacy canadian tx https://pharmacyken.com/ - online pharmacy com canadian-pharmacies-online.net reviews

viagraorcialis afhsdbcWooguebotdiqcx

(Unpalloh, 27. 5. 2021 8:19)

tell me about cialis https://rcialisgl.com/ - whats better viagra or cialis viagra cialis comparison

tnoegfdlargoBtjstugsj

(GlypeAsd, 26. 5. 2021 15:06)

buying cialis in australia https://cialisjla.com/ - europe cialis cialis cheap

geeahdlargoBtjstugsl

(BLEXSwa, 25. 5. 2021 14:38)

cialis quick ship https://ckacialis.com/ - generic cialis online purchase buy black cialis

tadalafil alternative olgstnoegfdlargoBtjstugsr

(GtnbGlype, 20. 5. 2021 15:03)

over the counter viagra substitute https://jokviagra.com/ generic viagra in usa

price of cialis in nz afhsdbcWooguebotitqaz

(RebfUnpal, 18. 5. 2021 8:57)

generic cialisw https://rcialisgl.com/ - cialis with dapoxetine review cialis lilly australia

svГҐrt att fГҐ viagra utskrivet fhwsbbolthdlargoBtjstugse

(FmrfAlubs, 15. 5. 2021 21:27)

cialis reviews https://cialisee.com/ canadian pharmacy for cialis for sale

www.walmart.com/pharmacy dgsolbvfdWooguebotbglwv

(LbsoUnpal, 14. 5. 2021 5:31)

overnight shipping of cialis https://ucialisdas.com/ cialis,com

cheapest cialis canada afhsdbcWooguebotzfbqr

(RebfUnpal, 12. 5. 2021 9:16)

generic cialis usa https://rcialisgl.com/ best deals on cialis super active plus online

erectalis tadalafil olgstnoegfdlargoBtjstugsd

(GtnbGlype, 11. 5. 2021 15:31)

viagra over the counter https://jokviagra.com/ - walmart viagra how to get a free trial of viagra

how long does tadalafil last hvdgeeahdlargoBtjstugsk

(BbshBLEX, 10. 5. 2021 13:07)

levitra vs viagra https://loxviagra.com/ - best places to buy viagra side effects of viagra in older men

otc viagra tesco fhwsbbolthdlargoBtjstugsz

(FmrfAlubs, 9. 5. 2021 4:28)

cialis online pharmacy https://cialisee.com/ - cialis with effexor cialis dosage strengths

Viagra capsules frbdcacldlargoBtjstugsq

(JebgAlubs, 8. 5. 2021 12:53)

canadian pharmacy 24h com https://pharmacylo.com/ list of legitimate canadian pharmacies

cvs pharmacy new york ny dgsolbvfdWooguebotherss

(LbsoUnpal, 7. 5. 2021 0:09)

brand cialis usa https://ucialisdas.com/ cialis replacement

generic cialis super active tadalafil 20mg hvdgeeahdlargoBtjstugsh

(BbshBLEX, 3. 5. 2021 13:21)

how long is viagra good for https://loxviagra.com/ viagra for men for sale

pharmacy tech practice test dgsbvfdWooguebotaydkt

(LhdvUnpal, 2. 5. 2021 22:29)

super cialis professional https://asciled.com/ buy cialis shipment to russia

online pharmacy canada afhdbcWooguebotccafe

(RfvbUnpal, 1. 5. 2021 1:40)

special sales on cialis https://cileve.com/ - buy 20mg cialis viagra or cialis reviews

womack pharmacy dgsbvfdWooguebotegarh

(LhdvUnpal, 25. 4. 2021 22:49)

female cialis no prescription https://asciled.com/ - cialis black 800 cialis reliable sites

Nedovolené zkopírování

(Mike, 6. 8. 2015 7:28)

Bez souhlasu autora zkopírováno ze stránek bastleni.eu